Under 90 dagar ska de kämpa för att gå ner i vikt och komma i form.
Möt Anne Öhman Kapanen, 49, en av våra två offentliga deltagare i ”90 dagar med Mårten Nylén”.
– Jag är supermotiverad och vill vara i mitt livs form när jag fyller 50 år!, säger Anne.
Starta DINA 90 dagar – gör utmaningen parallellt med Anne
Anne Öhman Kapanen, 49, har alltid varit vältränad och haft en hälsosam vikt. Men när hon fyllde 44 år började hon få allt svårare att hålla formen.
– Då kom min övervikt kom krypande. I perioder har jag gjort mina ryck och gått ner i vikt men det har blivit allt svårare. Den senaste tiden har det spårat ut helt och jag har aldrig tidigare varit i närheten av att väga så mycket som jag gör idag! Inte ens under mina två graviditeter, säger Anne.
Till vardags är Anne en heltidsarbetande kvinna med två tonårssöner, en make och en liten hund. Träningen har alltid varit en naturlig del av hennes vardag och både hennes man och hennes två söner är väldigt aktiva och tränar mycket.
– Jag har tidigare också tränat mycket men de senaste åren har jag helt kommit av mig. Nu blir det bara lite promenader och ibland något enstaka pass på gymmet, säger hon.
Redan medlem? Starta dina 90 dagar här!
Den största viktökningen har Anne upplevt under det senaste året. Men till skillnad från många andra kan Anne inte koppla viktuppgången till stress eller att hon skulle ha varit mer ledsen eller missnöjd än tidigare.
–Jag har verkligen känt att mitt liv är i balans. Däremot tror jag att jag har unnat mig lite för mycket och att jag äter lite för mycket. Det i kombination med att jag blivit bekväm och motionerat mindre har helt enkelt gjort att jag ökat i vikt.
– Nu är det faktiskt så illa att folk i min närhet har börjat visa oro när de träffar mig för att jag ökat så mycket i vikt och det känns verkligen inte bra.
Gör utmaningen parallellt med Anne
När hon fick besked om att hon tillsammans med Wellobe och Mårten Nylén skulle få chansen att vara en deltagare i 90 dagar med Mårten Nylén blev hon väldigt glad.
– Jag känner mig så peppad och glad. Jag är så motiverad att vara i mitt livs form när jag fyller 50 i januari.
Vad hoppas du på under dessa 90 dagar?
– Jag hoppas på att gå ner mycket i vikt, känna mig lättare och starkare. Men jag vill även kunna få på mig alla klänningar i garderoben. Jag hoppas på att kosten och motionen ska bli en ny vana för mig. En livsstilsförändring.
Ålder: 49 år
Yrke: Administratör
Hemstad: Stockholm
Familj: Man, två söner 17 och 19 år, hund
Instagram: 90dagarmedanne
Längd: 162 cm
Startvikt: 76,6 kg
* Ett temamail i veckan i 13 veckor
* Regelbundna kostråd
* 7 kaloriberäknade recept i veckan
* Regelbundna träningstips
* Ett individanpassat träningsprogram utvecklat av Mårten Nylén
* Inspirerande artiklar om mat, motion och motivation
* Tips, råd och inspiration ifrån andra deltagare i vår slutna Facebook-grupp
Vill du veta mer? Här hittar du allt du behöver veta om ”90 dagar med Mårten Nylén”
Gör utmaningen parallellt med Anne
*Viktminskning är individuell så vi kan inte garantera hur mycket/snabbt du når ditt mål. Det viktiga är alla hälsofördelar. Vi tar avstånd ifrån osunda ideal och bantningskurer, och rekommenderar inte kaloriräkning som underviktig, sjuk eller gravid. Läs mer i våra användarvillkor.