På bara åtta veckor har Terese Henrysson, 43, uppnått flera hälsomål.
Dags att släppa det och byta fokus? Nej, hon vill fortsätta nöta in sina nya vanor.
– Jag vill inte tillbaka till där jag var, säger Terese.
Gör samma resa som Terese – starta dina 90 dagar
När Terese Henrysson, 43, inledde sina ”90 dagar med Mårten Nylén” för åtta veckor sedan hade hon tre tydliga mål: Hon ville bli av med sitt beroende av socker och energidrycker, hon ville få mer kunskap kring kost, träning samt sömn, och hon ville kunna implementera det i sin egen vardag för ett bättre mående.
Terese har mer eller mindre uppnått samtliga tre mål. Resultatet?
– Jag har en mycket mer positiv grundkänsla. Även om det dyker upp mindre roliga saker, som det alltid kommer göra här i livet, tar jag mig an det på ett helt annat sätt än förut. Jag ser mer lösningar än problem, oavsett vad det handlar om, säger hon.
Under sina veckor med Mårten Nylén har Terese fått lära känna hans filosofi ”Balansbordet”. Ett bord med fyra ben där varje ben representerar varsitt område: Kosten, motionen, stressen och vilan, som består av sömnen och återhämtningen.
– I dag känner jag att alla ben står väldigt stadigt, kugghjulen har verkligen hakat i varandra och det är det som ger den här positiva grundkänslan. Jag har fått en högre lägstanivå.
Trots att hon uppnått sina kortsiktiga mål ser Terese ingen anledning till att byta fokus och sätta nya.
– Det tar tid att bryta negativa vanor. Jag kan fortfarande känna ett sug när jag går förbi godiset i mataffären, även om jag lärt mig stå emot det. Jag vill fortsätta nöta in det här så att det verkligen är en grund jag står på när de här 90 dagarna är slut. Jag vill inte riskera att falla tillbaka till där jag var för åtta veckor sedan, säger Terese och fortsätter:
– Sen är det klart att jag tittar framåt mot långsiktiga mål för att ha något som kommer motivera mig i framtiden. Jag och dottern har anmält oss till tjejmilen nästa sommar och jag funderar också på ett halvmarathon eller marathon. Men det är mest för att ha något att träna inför – mina grundmål är det som upprätthåller min nya livsstil.
Gör utmaningen parallellt med Terese
Den stora skillnaden i hur Terese har tagit sig an sina 90 dagar – jämfört med tidigare satsningar på sin hälsa – är just hennes målsättningar.
– Jag har varit inne på det tidigare, att förut satte jag som mål att gå ner X antal kilo i vikt – men inte hur jag skulle göra det eller hur jag skulle må när jag var färdig. Nu är vikten sekundär, om någon frågar mig hur mycket jag har gått ner säger jag att de får gå in och läsa på Wellobe, för jag vet inte. Nu är välmåendet min måttstock!
Ålder: 43 år
Yrke: Chef för ett industriföretag
Hemstad: Västerås
Familj: Gift, två barn i tonåren, två hundar
Instagram: @Terese_health_journey
Längd: 171 cm
Startvikt: 98,8 kg
Vikt efter vecka 8: 85,3 kg
* Ett temamail i veckan i 13 veckor
* Regelbundna kostråd
* 7 kaloriberäknade recept i veckan
* Regelbundna träningstips
* Ett individanpassat träningsprogram utvecklat av Mårten Nylén
* Inspirerande artiklar om mat, motion och motivation
* Tips, råd och inspiration ifrån andra deltagare i vår slutna Facebook-grupp
Redan medlem? Starta dina 90 dagar HÄR
*Viktminskning är individuell så vi kan inte garantera hur mycket/snabbt du når ditt mål. Det viktiga är alla hälsofördelar. Vi tar avstånd ifrån osunda ideal och bantningskurer, och rekommenderar inte kaloriräkning som underviktig, sjuk eller gravid. Läs mer i våra användarvillkor.