Nu är våra deltagare igång med sina 90-dagar.
Men innan de drog igång fick de alla chans att träffa Mårten Nylén – även om det bara var Thomas som kunde vara på plats och testa på sitt första träningspass.
Gör utmaningen parallellt med våra deltagare
Det var en förväntansfull Thomas som för första gången fick träffa Mårten Nylén som kommer att vara hans coach under de kommande 90-dagarna. Egentligen skulle även Beatrice vara med på träffen men hon drabbades tyvärr av covid-19 några dagar innan starten och fick istället vara med på länk.
Tillsammans fick de lära sig lite mer om Mårtens balansbord, där bordets olika ben representeras av: Kost, vila, sömn och motion. De fick också göra en analys över hur deras balansbord ser ut idag och vad de behöver koncentrera sig på först och främst.
Hur ser din fördelning ut? Läs mer om Mårtens Balansbord här
Thomas fick också testa på några övningar på gymmet. Det blev snabbt tydligt att Thomas hade en stor träningsvana men också en ganska dålig kondition.
– Jag har kört mycket disco-träning förr när jag var yngre. Det vill säga jag körde bröst och biceps och sen gick jag ut på klubben. Jag har aldrig lagt fokus på kondition utan bara på det som såg snyggt ut, skrattar Thomas.
Nu vill Thomas träna smart för att få en hälsosam livsstil.
– Det kommer vara en typ av träning som jag inte är van vid men jag ser fram emot att få denna chansen att bygga upp en hållbar livstil. Nu ska jag börja promenera 60 minuter om dagen ett par dagar i veckan.
En annan sak som Thomas fått i uppgift denna första veckan är att planera upp sina måltider och börja med mellanmål – en sak som han inte prioriterat innan.
– På det sättet ska jag undvika att bli för hungrig och äta för mycket på kvällarna.
Precis innan första träffen med Mårten Nylén drabbades Beatrice, Bea, av Covid-19. Under mötet var hon därför hemma i karantän.
– Jag fick träffa Mårten digitalt istället men det gick bra det också. Just nu fokuserar jag på att bli frisk så att jag ska kunna komma igång, säger hon.
Nu, några dagar senare, har Bea fått ett bakslag och de senaste dygnen har hon spenderat inlagd på sjukhus.
Hur mår du nu?
– Jag mår ok. Jag hoppas och tror att jag snart ska vara på benen och få komma igång ordentligt med utmaningen. Men först fokuserar jag helt på att bli frisk, säger hon.
Gör utmaningen parallellt med våra deltagare
Jenny är en av deltagarna som vi ska följa på distans. På kickoffen fick hon och Magnus träffa Mårten på en digital coachträff. Efter att ha berättat om sina förutsättningar och nuläge fick de tänka igenom tre förändringar som de kan börja med direkt.
För Jennys del landade det i att hon ska:
– Minska sina portioner
– Börja med att promenera varje dag
– Planera sina måltider och lägga till ett mellanmål
För Magnus del landade det i att han ska:
– Börja äta frukost (tidigare drack Magnus bara mängder av kaffe från tidig morgon fram till lunch)
– Planera sina måltider och börja med mellanmål
– Börja med promenader.
* Ett temamail i veckan i 13 veckor
* Regelbundna kostråd
* 7 kaloriberäknade recept i veckan
* Regelbundna träningstips
* Ett individanpassat träningsprogram utvecklat av Mårten Nylén
* Inspirerande artiklar om mat, motion och motivation
* Tips, råd och inspiration ifrån andra deltagare i vår slutna Facebook-grupp
Vill du veta mer? Här hittar du allt du behöver veta om ”90 dagar med Mårten Nylén”
Gör utmaningen parallellt med våra deltagare
*Viktminskning är individuell så vi kan inte garantera hur mycket/snabbt du når ditt mål. Det viktiga är alla hälsofördelar. Vi tar avstånd ifrån osunda ideal och bantningskurer, och rekommenderar inte kaloriräkning som underviktig, sjuk eller gravid. Läs mer i våra användarvillkor.